Amit érdemes tudni róluk:

  • Megjelenésük

Néhány centiméteres, sárga-fekete csíkokkal mintázott rovarok, melyek nyugalomban szárnyaikat hosszában összehajtva tartják a test kétoldalán. Euszociális állatok, fullánkjuk és mérgük van, közeli rokonai a méheknek. Fészkeiket faodvakban, földi lyukakban, vagy akár épületekben (pl. padláson) építik. A nőstények, melyek képesek a reprodukcióra, a szaporodási időszak végén bújnak ki a sejtekből.

  • Életmódjuk

A kolóniában egy királynő és sok (akár több ezer) dolgozó él. Közvetlen környezetünkben leggyakrabban a kecskedarázzsal találkozunk. A darázscsalád igen mozgalmas életet él napközben, de szürkületkor behúzódnak a fészekbe, s ott éjszakáznak. Az embert is megtámadhatják, mivel veszélyeztetve érzik magukat általa. Ha megpróbáljuk elhajtani, hadonászunk, csak rontunk a helyzeten. A legveszélyesebb hazai rovarfaj a lódarázs, fészkének megbolygatására a kolónia életveszélyes támadással reagál.

  • Szaporodásuk

Tavasszal felébrednek és elkezdik a fészeképítést. Ezek lehetnek 10 – 80 cm nagyságúak, s egy-egy fészekben több ezer darázs is tartózkodhat. A fészkek sejtek sorozatából állnak és mindegyik sejt egy petét kap az új királynőtől. A lárvák másfél hónap alatt nőnek munkára, harcra kész dolgozókká, nagyjából július hónapra.

  • Darázscsípés

A darazsak csípésükkel, fullánkjukon keresztül juttatják a méreganyagot áldozatukba, így az emberekbe is. A csípés során bejutott méreganyag bekerül a kötőszövetbe, mely gyulladást okoz. A darázscsípés helye megduzzad, fájdalommal, viszketéssel párosul. Amennyiben a rosszullét jele mutatkozik azonnal forduljunk orvoshoz. A darázscsípés egyes emberekre nézve igen veszélyes, van, akinél olyan allergiás következményekkel jár, ahol csak az orvosi segítség mentheti meg a pácienst. Különösen veszélyes a szemen vagy nyakon ért darázscsípés.

  • A darázscsípés tünetei

Enyhe tünetek (egyetlen darázs csípése)

  1. Test szerte viszketés, bőrpír.
       2. Csalángöbök kialakulása.

Súlyos tünetek (többszörös darázscsípéskor)

  1. Sejt- és szövetkárosodás
       2. Bevérzés
       3. Vérnyomásesés
       4. Fokozott bélműködés
       5. Szédülés
       6. Ájulás
       7. Légzési nehézség
       8. Vérvizelés
       9. Bénulás
      10. Beszédkiesés

Életveszélyes állapot (többszörös darázscsípéskor vagy allergia esetén)

  1. Szapora pulzus
       2. Kipirult bőr
       3. Alacsony vérnyomás (még fekve is)
       4. Csalánkiütés
       5. Fulladásérzés
       6. Szédülés
       7. Általános gyengeség érzése
       8. Halálfélelem
       9. Ziháló légzés
      10. A szem, fül, ajkak, nyelv és az arc duzzanata
      11. Vérnyomásesés miatti ájulás és eszméletvesztés
      12. Szívritmuszavar

Hogyan védekezhetünk ellenük:

Amennyiben már fészket raktak lakóháza valamely rejtett részében, például padláson vagy tetőcserép alatt, javasoljuk, hogy ne használjon kereskedelmi forgalomban kapható termékeket, hanem azonnal forduljon szakemberhez, aki védőruhában és a megfelelő felszereltséggel szakszerűen és biztonságosan tudja elvégezni a darázsirtást.

Keressen bizalommal

Küldés