Egérirtás

Amit érdemes tudni róluk:

  • A házi egér

Gerinces állat, elsősorban növényevő (magfélék), rendkívül szapora, 6 hetenként 8-10 utódot képes világra hozni egy egérpár.

A lakóházak közvetlen közelében mindenütt megtalálható. A szabadban bozótosokban, gabonatáblákon és dűnék között él. Mindenütt rendületlenül szaporodik. Magyarországon is közönséges. Mint valaha a pusztákon élő állatnak, nedvességre alig van szüksége, és szinte mindenütt talál megfelelő búvóhelyet.

A házi egér fej-törzs-hossza 7-10 centiméter, a farok rövidebb a törzsnél, testtömege körülbelül 30 gramm. Színe a sárgásbarnától a szürkésfeketéig terjedhet. A házi egér olyan jól alkalmazkodott az emberi környezethez, hogy hideg körülmények között különösen hosszú szőrzetet növeszt; így képes akár egy hűtőház fagyos helyiségében is utódokat nevelni (-7 Celsius-fok).
A látása nagyon gyenge; az egér csak közvetlen közelről ismeri fel a tárgyakat. A szaglása kifinomult; a táplálék, illetve más egerek nyomára vezeti az állatot. A hallása is fejlett; az egér érzékeli a 100 kHz-es hangokat is (80 kHz-el többet, mint az ember).
az ősz beálltával lakóépületekbe és padlásokra húzódnak. A házi egerek szürkületkor és az éjszaka első felében a legaktívabbak, napközben többnyire búvóhelyükön rejtőznek. Igen jól másznak, gyorsan futnak és úsznak.
Ha ősszel a házban egeret fogunk, akkor az gyakran sárganyakú erdeiegér vagy közönséges erdei egér, amelyek még tapasztalatlanok az új helyen, és ezért járnak pórul.

A patkányokhoz hasonlóan, veszélyes lehet az ember egészségére nézve: ürülékében betegségeket okozó csírák tenyésznek, a megrágott élelmiszerekben pedig gombák telepszenek meg.

  • Szaporodása

Az ivarérettséget 6 hetes korban éri el. A párzási időszak többnyire egész évben van. A vemhesség 19-20 napig tart, ennek végén a nőstény 8-10 utódot hoz a világra. Évente ötször, de akár többször is ellik. A házi egér kiirtása ezért is nagyon nehéz.

  • Az erdei egér

Az erdei egér a házi egérnél valamivel nagyobb rágcsáló. Hosszúkás testéhez viszonylag hosszú farok tartozik. Szőrzete hátán szürkésbarna, hasán fehér színű. Hátsó lábai hosszabbak, mint a mellsők, ezért futás közben ugrálva halad. Gyakran szimatolnak felemelkedve, hátsó lábukon állva. Teste 7–12 cm, farka közel 10 cm. Súlya 18-35 g.

Bár elég gyakori rágcsáló, ritkán lehet megpillantani, mert nagyon félénk, éjszakai állat. A nappalt üregében tölti, csak alkonyatkor indul táplálékot keresni.

Föld alatti járatrendszerben lakik, melynek két kijárata van. Itt találhatók éléskamrái, melyekben nagy mennyiségű eleséget raktároz télire. Általában több állat él a föld alatti üregekben. Az utódok az alagútrendszer mélyén, jól kibélelt fészekkamrában jönnek világra.

Télire a madárfészket is éléskamrának használja, és magvakat halmoz fel benne.

Az erdei egér elsősorban magvakkal, mogyoróval, makkal, bogyókkal, gyümölcsökkel és rügyekkel táplálkozik. Ezt kiegészíti kis mennyiségű rovartáplálékkal.

Hogyan védekezzünk ellenük:

Kereskedelmi forgalomban többféle egércsapda és méreg készítmény kapható, ám ezek nagyon alacsony hatóanyag tartalommal rendelkeznek, így hosszú idő mire az állat megkapja a megfelelő dózist. Mi viszont, mint szakképesített kártevőirtók, normál hatóanyag tartalmú mérget vásárolhatunk, amelyből a rágcsálónak csak egyszer kell enni.

Léteznek különféle ultrahangot kibocsájtó egereket elriasztó készülékek is, ám ezekhez a rágcsálók hamar hozzászoknak, így nem hatásosak.

Gyors, hatékony irtás érdekében forduljon hozzánk bizalommal!

Kapcsolódó cikkek:

Rágcsálók ősszel

Egér

Keressen bizalommal

Küldés