Egér

 

Az egér a rágcsálók közé sorolandó. Fajtájuk közé tartozik a házi egér, és az erdei egér.

Patkányokhoz hasonlóan, az egerek is kártékonyak.

Házi egér (Mus musculus)

Külsejének jellegzetességei: háta barnás szürke, a hasa halványabb, hegyes orr, nagy fülek, és mélyen ülő szemek. A házi egér orra az egyik legfontosabb tájékozódó szerve, kiválóan mászik és ugranak, akár fél métert is képes ugrani.

Farka vékony, hossza megegyezik a test hosszával vagy valamennyivel hosszabb. A kifejlett példánynak a hossza 7-10 cm.

Átlagos élettartamuk 2-3 év, de ez idő alatt 4-10 alkalommal is fialnak. 

Táplálkozásukat tekintve mindenevők, gyüjtögető és raktározó életmódott folytatnak. 

Az emberektől nem fél, így szívesen választja a lakásokat saját élőhellyé. Szeretnek elbújni a padlások, mennyezeti részeken, raktározott árukban és alatt.

A házi egér fertőző kórokozókat terjesztenek, ezért is fontos ellenük védekezni.

A ipari telepeken lévő raktárakban, otthonok spájzában raktározott élelmiszereket, készleteket megrongálják, beszennyezik ürülékükkel és vizeletükkel.

A házi egerek nem csak ételeknek a csomagolást rongálják meg hanem textileket, papírokat, szigetelőanyagokat, akár csővezetékeket és elektromos vezetékeket is. 

 

Házi egér (Mus musculus)

Honnan lehet tudni, hogy van egér a környezetünkben? 

Az egyik jellemző nyoma az ürülék, amely fekete 3-8 mm hosszú, gyorsan keményedik.

Rágási, és lábnyomokat is hagynak maguk után. 

Illetve az egérszag, ez általában nagy populáció esetében lehet érezni.

 

Házi egér (Mus musculus)

A házi egér bejutásának megelőzése érdekében érdemes valamennyi lehetséges bejutási pontot ellenőrizni, ilyen pontok lehetnek a csővezetékek, a falban lévő repedések.

Azokon a helyeken, ahol előfordul étel, például éttermek, raktárak, irodaházak konyháiban, éredmes érdemes ellenőrizni egér jelenlétét, illetve az évi kötelező irtással a megjelenésüket lehet csökkenteni, megelőzni.

 

Erdei egér (Apodemus slvaticus L.)

Az erdei egérnek a háta sárgásbarnától egészen a sötétbarnáig terjed, a hasa halványabb színű, a has és hát találkozását narancsos-barnás vonal jelzi. 

Orra hegyes, nagy elálló fülei és nagy fekete szemei vannak, farka ugyanolyan hosszú, vagy kicsit hosszabb, mint a teste.

A kifejlett példánynak a testhossza 7-11 cm.

Az erdei egér évente 3-4 alkalommal fial, és körülbelül 4-7 utódot hoz világra.

Erdei egér (Apodemus slvaticus L.)

Élühelyként kedvelik a zárt aljövényzeteket, bozótosokat, szántóföldeket, magas füvet szeretik, de előfordulnak épületek környékén vagy kamrákban. Táplálékuk a zöld növényi részek, makk termések, magvak, rovarok, lárvák. 

Összességében nincs sok különbség a házi és az erdei egér között, inkább táplálkozásuk különbözik, és az előfordulási helyeik. Az erdei egér, ahogy a neve is mutatja a füves, erdős részeken található, míg a házi egér az emberek közelében. Azonban elmondható, hogy kulcsfontosságú az ellenőrzés mind lakásokban, különböző telephelyeken, és a rendszeres egérirtás, hiszen gyorsan szaporodnak, mindent megrágnak, megrongálnak, és különböző betegségeket hordoznak.



Keressen bizalommal

Küldés