A vándorpatkány

Két féle patkány faj van az egyik a vándorpatkány (Rattus norvegicus), a másik a házipatkány (Rattus rattus). Magyarországon a leggyakrabban előforduló patkány a vándorpatkány, míg a házi patkány hazánkban kisebb egyed számmal rendelkezik nagyon ritka, valószínűleg a vándorpatkány szorította ki.

A vándorpatkány háta szürkésbarna, a hasa már halványabb. A vándorpatkányok orra tompák, füleik láthatóak. Ennek a patkány fajnak a farka vastag, és rövidebb, mint a teste. Egy kifejlett példány akár 22-30 cm hosszú is lehet.

A vándorpatkány szokásait tekintve kitűnően ás, úszik és jól mászik. Legfontosabb érzékszerve a szaglás. 

A vándorpatkány ásási képességét a búvóhely készítésekor is kihasználja, amit általában vízhez közeli helyen készít el. De egyéb búvóhelyként szolgál e patkányfaj számára a szennyvízcsatorna, (amit városokban is megtalálunk), szeméttelepek, épületek, társasházak, raktárépületek, vagy akár raktározott áruk. 

Előfordulására utaló jeleket hagynak maguk után a patkányok, mint például az egyik ilyen jel az ürülékük, amely barnásszürke, kapszula formájú, és maximum 2 cm hosszú. Patkány előfordulására utaló másik jel még a rágási nyomok; láb-és farok nyomok, az üregek, felfúrások is.

A patkány sok mindenben tudnak kárt okozni, például a raktározott élelmiszerekben megbúlyva ott hagyják ürülékeiket és vizeleteiket, amivel megszennyezik az élelmiszereket, csomagolt árukat. Ezért is fontos, hogy azok a cégek, raktárak, ahol élelmiszerrel foglalkoznak, rendszeres vizsgálatot végezzenek az épületben, és az élelmiszer csomagolások áttekintése, hogy láthatóak patkányra utaló nyomok. Mindezek mellett a megelőzés érdekében  patkányirtást végeztessen az épületben, telepen.

Nem csak az élelmiszerben tesz sokszor kárt a vándorpatkány, hanem a csomagolásokon, szigetelőanyagokban, akár fapadlóban is, ami a termék eladását tudja megnehezíteni.

A patkányok fertőző megbetegedéseket is terjeszthetnek. 

A vándorpatkányok egy része a szabadban él, amelyek kisebb termetűek, és  kis ragadozóként élnek, míg azok a populációk, amelyek az emberek környezetében élnek nagyobb termettel rendelkeznek és hosszabb élettartam is jellemzi őket.

 

Mit érdemes tenni a rágcsáló megelőzés érdekében? 

Érdemes a behatolási lehetőségeket megakadályozni. 

Rendszeres ellenőrzése a telepnek, így időben észre lehet venni, és lehet védekezni a patkányok ellen. 

Az évi minimum két alkalommal rágcsáló elleni védekezés megtenni, legyen mezőgazdasági, élelmiszeripari, élelmiszer-kereskedelmi, vendéglátóipari, egészségügyi, vagy bármilyen üzem. Iskolákban, táborozókban is kötelező a patkányok elleni védekezés.



Keressen bizalommal

Küldés